Samsung 32F6400 UE32F6400 Review Pret Pareri (F6400)

Prezentări cât mai complete ale unor modele de referinţă: F6400, F5500, F5300 etc. Alege review-ul ignorând diagonala.
Post Reply
andreip90
Nou pe forum
Posts: 6
Joined: 04 May 2013, 09:09

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by andreip90 »

Mai are cineva probleme cu incarcarea clipurilor de pe Youtube(din aplicatie, nu de pe browser)? A reusit cineva sa faca update la 1012?
dan07
Nou pe forum
Posts: 9
Joined: 16 May 2013, 17:18

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by dan07 »

Am cumpărat un Samsung 32F6400 zilele trecute şi are o problemă: pe anumite canale tv există un decalaj între sunet şi imagine. Am crezut iniţial că e din cauza calităţii transmisiei semnalului tv (rds), dar am constatat apoi că are decalaj şi pe fisiere mp4 şi mkv (care rulează corect pe calculator) şi pe o aplicatie web (TED, care, la fel, rulează corect pe calculator). Aţi mai întâlnit problema asta? Are rezolvare, alta decât returnarea televizorului? Mulţumesc!
User avatar
sammy
Reviewer
Posts: 3405
Joined: 09 Sep 2012, 12:26
Location: In your TV!
Contact:

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by sammy »

Eu nu am observat problema asta, nici la posturile TV, nici la MKV-uri. Trimite-mi un mesaj privat cu un exemplu de MKV care-ti ruleaza cu probleme, sa incerc si eu.

LE: zi-mi si un post TV, daca esti pe RDS...
...
Edit la edit... :) : M-am uitat pe National Geographic Channel HD si intradevar erau momente cand vocea/sunetul era inaintea imaginii (vorba un tip pe acolo), apoi, in alta secventa sunetul era sincronizat. Acuma rulez un MKV (Death Race Unrated 1080p, deci FullHD) si nu pare decalata imaginea de sunet. Rulez din retea, wireless. M-am uitat foarte atent daca este tenta de decalare... observ o intarziere a imaginii fata de sunet, dar foarte mica (fara exagerare).
Interesant ca pe national geografic, chiar si atunci cand imaginile erau in urma sunetului, subtitrarea era perfect sincronizata cu ceea ce se auzea...
Nu stiu ce sa zic, daca este problema cu tv-ul tau sau este o problema a seriei, in general, poate din firmware?...

Apropos... incearca sa dezactivezi Motion Plus.
dan07
Nou pe forum
Posts: 9
Joined: 16 May 2013, 17:18

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by dan07 »

Da, sunetul e înaintea imaginii. Postul unde am observat asta cel mai tare a fost ProTv HD. Am umblat azi la reglajul Intarziere sunet, care era setat la 30 (din fabrica?!), l-am mutat la 10 şi aproape s-a rezolvat problema. Spun aproape, pentru ca a apărut decalaj pe altul - Acasa HD. Am dezactivat acum Motion Plus. O să încerc toate variantele de acolo (era pe Standard). Pare că a reglat problema la ProTV, dar o să verific dimineaţă la ştiri, că e mai statică imaginea. Mkv-ul face figuri încă, mai ales dacă rulez ffwd sau fbwd. Trimit exemple.
User avatar
sammy
Reviewer
Posts: 3405
Joined: 09 Sep 2012, 12:26
Location: In your TV!
Contact:

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by sammy »

Intarziere sunet? de unde ai setat asta?! Meniul de service?
dan07
Nou pe forum
Posts: 9
Joined: 16 May 2013, 17:18

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by dan07 »

Din Meniu - Sunet - Setări suplimentare - Ieşire audio digitală - Întârziere audio.
User avatar
sammy
Reviewer
Posts: 3405
Joined: 09 Sep 2012, 12:26
Location: In your TV!
Contact:

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by sammy »

dan07 wrote:Postul unde am observat asta cel mai tare a fost ProTv HD
Chiar la ProTV m-am uitat aseară la filmul ala Wolf (sau cum ii zice) cu Jack Nicholson și nu am observat problema, deși repet, pe National Geographic am prins o fază.
dan07 wrote:Am umblat azi la reglajul Intarziere sunet, care era setat la 30 (din fabrica?!), l-am mutat la 10 şi aproape s-a rezolvat problema. Spun aproape, pentru ca a apărut decalaj pe altul - Acasa HD
Bine, dar asta se referă doar la ieșirea optică digitală... Nu cred că ai rezolvat problema din această setare...

Sunt chiar curios dacă setarea aia te-a ajutat și dacă știrile de dimineață au avut vești bune pentru tine ;)
dan07
Nou pe forum
Posts: 9
Joined: 16 May 2013, 17:18

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by dan07 »

Singurul lucru care a mai modificat ştirile a fost sugestia ta cu Motion Picture. :) De alte testări nu am avut încă timp. Sper ca problema să se rezume doar la transmisia de cablu.
User avatar
sammy
Reviewer
Posts: 3405
Joined: 09 Sep 2012, 12:26
Location: In your TV!
Contact:

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by sammy »

M-am uitat și m-am tot uitat pe National Geographic (unde văzusem eu ceva soi de decalaj între sunet și imagine) și parcă sunt momente când apare problema, DAR nu am văzut pe alte posturi, nici chiar pe ProTV HD (unde zici că este cel mai nasol). Am rulat filme MKV, ba chiar mi-am chemat și nevasta :lol: , și i-am spus de problemă și susține că ea nu vede nicio problemă. Bine, ca uitându-ne amândoi și pe National Geographic ea nu a văzut nici când eu am văzut o diferență.
Concluzia: este foarte posibil ca tu și alții să observați, ocazional (sau mai des)... în timp ce alții habar nu au și nici nu vor observa vreodată. Desigur că este bine să discutăm orice "chichiță" găsim la TV ;)

Până la urmă ce faci cu TV-ul? Îl returnezi?
gabir13
Curios
Posts: 10
Joined: 21 Mar 2013, 17:08

Re: Samsung 32F6400 Review

Post by gabir13 »

Sper sa nu fie nici o problema cu TV-ul...tocmai l-am comandat si eu.
Post Reply