UE 40F6400 - linii orizontale

Probleme semnalate, prezente la mai multe (sau toate) modelele acestei serii.

UE 40F6400 - linii orizontale

Mesajde marconni » 22 Iun 2016, 11:54

Buna ziua,

Am un tv samsung model UE 40 F6400 care a iesit din garantie in luna noiembrie 2015.
Acum 2 saptamani a aparut o linie orizontala subtire in partea superioara a ecranului.
Astazi a aparut inca una le 3-4 cm distanta fata de prima,de aceeasi grosime.
Am efectuat testul de diagnosticare automata din meniul tv. Nu s-a putut remedia problema doar cu acest test.Se recomanda contactarea celor de la firma Samsung.Am intrat astazi pe linkul celor de la samsung (www.samsung.com/ro).Acestia au o aplicatie de chat online.Am luat legatura cu ei.
Am transmis problema.Mi-au transmis ca se poate repara intr-un centru service.Mi-au recomandat centrul service din orasul meu de domiciliu.Am contactat telefonic firma de service care mi-a confirmat ca se poate repara,dar... doar prin schimbarea panelului,iar valoarea reparatiei este undeva la 80% din valoarea televizorului.
Mai este cineva care are aceeasi defectiune la tv?Cum ati rezolvat problema?
Sunt disperat.Nu inteleg de ce la acest nivel de tehnologie sa nu fie solutii convenabile.Mi se pare enorm de mult pretul reparatiei.
De ce oare a aparut problema la scurt timp dupa ce a iesit din garantie?Sa fie asta noua politica a Samsung?Are legatura cu ce se intampla si in America,unde toata lumea se plange de calitatea slaba si ieftina a componentelor achizitionate de Samsung?
Daca nici Samsung nu mai este buna ce alte firme recomandati? Sony sau LG ? Cu Samsung ne-am lamurit.
In conditiile in care acest tv in 2013 a costat in jur de 3700 lei si reparatia costa acum 80 % din pret mai bine imi iau tv nou mai ieftin si mai bun de la alta firma.Asta este...

0
0
marconni
Nou pe forum
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Iun 2016, 11:27

Re: UE 40F6400 - linii orizontale

Mesajde smart_jr » 26 Iun 2016, 15:22

Salut, o alta soluție este înlocuirea baretelor led care momentan se apropie ca și costuri de valoarea panelului.
Se încearcă obținerea unui pachet de barete la un cost mai mic.
Nu are legătură cu faptul ca ti-a ieșit din garanție. Este problema care poate apărea oricând și la orice marca de tv.

2
0
Avatar utilizator
smart_jr
Experimentat
 
Coeficient: 45 (votes: 58)

Mesaje: 152
Membru din: 23 Mai 2014, 17:06
Localitate: Bucuresti

Re: UE 40F6400 - linii orizontale

Mesajde marconni » 26 Iun 2016, 16:17

Multumesc pentru raspuns.

0
0
marconni
Nou pe forum
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Iun 2016, 11:27



Înapoi la Probleme - Seria F 2013

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor audio optic la RCA, toslink la jack. Decodor Dolby Digital si DTS.
Inchide