E relevant votatul raspunsului?

Regulament, informatii

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde adi_krusell » 07 Dec 2015, 11:30

Da, sunt de apreciat linkurile spre alte topicuri cu discutii despre subiect, postarile celor care revin cu rezolvarea unor probleme si desigur raspunsurile concrete, utile.
Din pacate, unii nu apreciaza faptul ca cineva incearca sa ofere un ajutor, iar altii considera ca postarile lor sunt "geniale" si se auto-voteaza :roll:

0
0
UE40ES7000SXXH/SEK-1000/DIGI Smart CAM CI+ HD/Humax DIGI+C HD/A.C.Ryan PlayON!HD/Synology USB Station 2/ZyXEL NSA310/Nexus 7/Samsung Galaxy S4 I9505
"Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica: Nu merge nimic si nu stiu de ce."
Avatar utilizator
adi_krusell
Expert
 
Coeficient: 279 (votes: 480)

Mesaje: 696
Membru din: 17 Sep 2012, 11:37

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde xxxl » 08 Dec 2015, 05:54

Probabil ca eu sunt "colegul", si de patruzeci de ani, ca si Martin Luther KIng, nu am avut decat un singur vis, adica sa ma votez singur asa ca sa...ca sa ce ?! Am fost acuzat pe rand de cei de aici, ca review-ul postat de mine este furat dar sa dovedit ca nu era asa si am trecut peste peste...am fost acuzat ca folosesc un verbiaj injurios cand este clar ca nu este asa si acum mai nou, ca ma votez singur ! Nu am sa ma obosesc sa mai raspund si la aceasta poveste fiindca nu isi mai are rostul.
Va rog sa imi dezactivati contul de pe acest forum, fiindca ma declar din acest moment, nul si neavenit pe acest site.
In rest va urez numai bine si sa va bucurati de televizoarele voastre indiferent de modelul pe care il detineti !
Sarbatori Fericite !

0
0
xxxl
Informat
 
Coeficient: 31 (votes: 58)

Mesaje: 55
Membru din: 30 Sep 2015, 08:31

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde sammy » 08 Dec 2015, 08:50

xxxl scrie:ma declar din acest moment, nul si neavenit pe acest site.


Din punctul meu de vedere nu esti nul sau neavenit. Am apreciat mai multe interventii de-ale tale, eu si alti moderatori.

Acuzatia initiala despre "plagiat" a fost exprimata tot pe forum (public), nu am ascuns nimic, la fel cum si tu ai venit cu explicatii si dovezi. De unde sa stim noi ca nu s-a copiat? Doar am lamurit problema cu review-ul... asa-i? In plus, s-a dovedit a fi ok topicul.

Cateodata ai exprimari "plastice" la limita regulamentului (regulament valabil pentru toata lumea), dar hei... te-am luat ca atare si cand a fost de apreciat, am apreciat.

Contul trece in "inactiv" dupa o perioada de ne-logare. Este decizia ta daca mai vrei sa ne vizitezi.

Nu am inteles interventia ta pe acest topic.

0
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde adi_krusell » 08 Dec 2015, 11:37

@xxxl:
Limbajul arogant si ironic, nu te ajuta cu nimic.
Nici noi nu ne "mai obosim" sa-ti aducem dovezi ca ai incalcat niste reguli.
Daca intelegi asta, te mai asteptam, daca nu, Sarbatori Fericite!

0
0
UE40ES7000SXXH/SEK-1000/DIGI Smart CAM CI+ HD/Humax DIGI+C HD/A.C.Ryan PlayON!HD/Synology USB Station 2/ZyXEL NSA310/Nexus 7/Samsung Galaxy S4 I9505
"Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica: Nu merge nimic si nu stiu de ce."
Avatar utilizator
adi_krusell
Expert
 
Coeficient: 279 (votes: 480)

Mesaje: 696
Membru din: 17 Sep 2012, 11:37

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde chiciuc » 08 Dec 2015, 19:32

Imagine

2
0
chiciuc
Tehnician
 
Coeficient: 162 (votes: 237)

Mesaje: 373
Membru din: 29 Aug 2013, 13:54

Accesorii televizoare



Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde sup3rfly » 10 Dec 2015, 19:29

:)

Din punctul meu de vedere nu a contat si nici nu o sa conteze cate calificative are un user. Atata timp cat un user da niste raspunsuri/indicatii/review-uri bune si la obiect, o sa vreau sa il mai intreb ceva/orice pe acel user si a doua oara.

0
0
Samsung 40ES6100 ; Samsung 55JS9000
sup3rfly
Experimentat
 
Coeficient: 62 (votes: 93)

Mesaje: 181
Membru din: 22 Iun 2013, 16:16

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde chiciuc » 10 Dec 2015, 21:22

Se voteaza raspunsul utilizatorului si nu utilizatorul. In urma celor expuse, cred ca daca s-ar implementa votarea utilizatorului (si topul utilizatorilor votati sa fie primul), atunci votarea raspunsului si-ar putea atinge scopul: un raspuns folositor va avea mai multe voturi.

0
0
chiciuc
Tehnician
 
Coeficient: 162 (votes: 237)

Mesaje: 373
Membru din: 29 Aug 2013, 13:54

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde sammy » 11 Dec 2015, 12:16

Si pe mine m-a facut sa zambesc, smiley postat de chiciuc... popcorn, ochelari... show... dar nu l-am votat. Ala nu-i comentariu ce se voteaza :P

@superfly - conteaza. Cand da un sfat, un membru nou isi face o idee despre "greutatea" raspunsului. Cum faci diferenta intre xxxl si chiciuc care are rank 124 fiind pe locul 3 pe general. Daca observati, nu doar numarul de voturi conteaza, ci si "spread"-ul lor pe numar de topicuri si postari.

Deci chiciuc nu a adunat voturile precum Raa care are doar rank de 70 cu toate ca are 160 de voturi... Asta pentru ca a obtinut majoritatea voturilor pe un post anume.

@chiciuc - votarea utilizatorului este tocmai ceea ce am zis, o suma de "factori". Eu zic ca votarea si-a atins scopul... esti in top 3 ... :D

Atata timp cat se pastreaza votarea corecta... orice forum care se respecta si are cativa membrii activi, merita sa existe ceva de genul.

Daca aveti sugestii cu privire la media celor 3 "factori" pe care i-am ales: nr. voturi, nr. topicuri, nr. comentarii... existand o "extrapolare" in sensul de a vota USERUL, prin comentarii... le "ascult" cu drag.

Dupa cum ziceam, a permite vizitatorilor neinregistrati sa voteze este iarasi un aspect bun, pentru ca multi viziteaza acest forum, isi iau raspunsul "dorit" si nu se inregistreaza. Fara ei... ce facem? il votez eu pe adi_krusell, el pe mine, si chiciuc pe amandoi :lol:

Dupa parerea mea, xxxl nu reprezenta niciun pericol nici pentru top, nici pentru "comunitate", mai baga el cate o poveste (si eu am tendinta cateodata sa mai fac misto)... comparatia cu filmele XXX pe vizor m-a dat gata :lol: ... DAR a contribuit cu un review, cum a putut el mai bine.
S-a suparat ca i-a fost atras atentia (in mod elegant si corect) sa nu-si mai de-a voturi de pe Guest... ce naiba... si a zis ca nu a fost el problema. Raspunsul sau a fost primit ca si "OK", no problem...

Apoi a "recidivat" probabil involuntar...

Eu de fapt ce urmaream pe acest topic, cand am reluat "relevanta voturilor" NU sa-l atrag pe el in discutie... si nici adi_krusell nu a dat nume... Daca el s-a simtit, problema lui. Nu suntem aici sa ne ofensam.

Ce vreau sa zic... sistemul de vot este "hand crafted by me", nu-i perfect, dar il modific cum vreau eu. Nu este ceva MOD importat de la altii. De aceea exista si votarile de la "guest".

Studiez, doar ca-s limitat ca si timp... pentru ca in final, un RANK va apare alaturi de nickname... si chiar o "medalie" :D ... asa mai șic.. cu gust. Am incercat "titluri" de "inginer" "expert", dar nu merg... Vreau ceva simplu si de efect.

Apoi, pun la bataie cate o tastatura wireless cu touchpad, un hdd, orice... pentru topul ultimelor 60 de zile de exemplu. Primii 5 participa la tombola de exemplu.

Dar inainte de asta trebuie sa reiau putin log-ul voturilor, ca la concursul ala cu "raspandeste link" cu parametru de afiliat, ati vazut ce l-a "cașunat" pe unu, sa plateasca cu cardul, prezenta linkului pe nu stiu ce site :lol: si in cateva ore a adunat mai multe voturi decat toti impreuna.

SI A AVUT DREPTATE... A zis, "pai frate, eu am platit... redirectarile sunt reale... care-i problema?!"... si eu ce sa-i zic: "stai ca la asta nu m-am gandit" :lol:

Si l-am eliminat atunci din "micul nostru concurs" in mod incorect as zice.

Pana la urma, membrii care activeaza de ani pe acest forum, si au raspuns mult altora, merita un RANK alaturi de nickname.

Daca aveti pareri, le ascult cu interes!

0
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde chiciuc » 11 Dec 2015, 15:30

Asa cum am scris, cand am initiat topicul citeam topul "Active members ranking:" - in speta cine e activ pe forum. Cum acel top continea si nr de posturi si voturile primite (pe posturi), cum era un post si 14 de voturi am zis "wow, ce raspuns! Trebuie vazut." Asa cum detaliasem era o intrebare. Evident ca si o intrebare poate fi votata, daca e o intrebare buna. Dar, nu cred ca intrebarea respectiva era chiar asa de buna.

Concluzionand, intru pe forum pentru a invata lucruri si a impartasi cunostinte. Faptul ca am strans voturi pt raspunsurile mele astfel incat sa fiu pe locul 3 (cred ca 80% au fost voturi de sammy - din diverse motive) evidentieaza faptul ca am impartasit cunostinte.

Revenind la forum si sugestii: se poate implementa sistemul de marcare ca raspuns la o intrebare?

0
0
chiciuc
Tehnician
 
Coeficient: 162 (votes: 237)

Mesaje: 373
Membru din: 29 Aug 2013, 13:54

Re: E relevant votatul raspunsului?

Mesajde sammy » 11 Dec 2015, 22:31

Aceasta este intrebarea cea mai apreciata... A fost votata de vizitatori... deci da, si o intrebare poate fi utila.

Nu stiu cate voturi ti-am acordat, dar daca raspunzi (chiar si redundant), este de apreciat efortul... nu?

Da, se poate implementa o relatie "intrebare / raspuns"... un post se poate "lega" ca raspuns la un ID de post... iar pe post-ul unde este practic intrebarea sa apara automat un link cu "vezi raspunsul corect"... si... invers... "vezi intrebarea initiala" sau ceva de genul.

Ce zici? Dezvoltam putin ideea?

0
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!


AnteriorUrmătorul

Înapoi la Anunturi administrative

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor convertor audio toslink la rca.
Inchide