Conectare laptop Samsung la TV Samsung 40F6200

2013

Conectare laptop Samsung la TV Samsung 40F6200

Mesajde octav » 06 Feb 2014, 20:32

Salut!
Am cumparat recent un smart TV F6200 si am incercat sa probez mult laudatul screen mirorring.
Mentionez ca am un laptop Samsung cu procesor i3-3110M pe care l-am verificat pe site-ul intel daca suport Wi-Di. Pe site-ul intel apare ca suporta.
Am un sistem de operare Windows 8.1 despre care am citit ca are implementat Miracast.

Dupa ce apas butonul Project din Charm Bar->Devices si adaug un wireless display windows-ul imi cere sa introduc codul de imperechere cu TV-ul.
Acesta apare pe TV..il introduc pe laptop si TV-ul imi spune sa se conecteaza la PC.
Pe TV apare mesajul: "TV s-a conectat la PC" dupa care pe laptop apare in continuare "connecting".
Dupa aproximativ 10 secunde TV-ul iese din modul Screen Mirorring, iar pe laptop apare mesajul in dreapta sus: "Something went wrong. You display couldn't connect".

Ma poate lamuri cineva care este problema. Imi trebuie un dispozitiv hardware pentru configuratia mea? Nu prea am inteles nici diferenta dintre Miracast si Wi-Di.

Multumesc!

0
0
octav
Nou pe forum
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Feb 2014, 20:14

Re: Conectare laptop Samsung la TV Samsung 40F6200

Mesajde roraly » 09 Feb 2014, 17:10

Nu am testat pana acum un mirroring intre laptop si TV, insa, din cate am inteles, ar fi nevoie ca pe device-ul cu Windows 8.1 ce suporta Miracast sa fie instalate si ceva drivere de display, plus ca eventual vei avea nevoie de un wireless adapter/receiver pentru TV (din cate stiu eu, poate gresesc). De exemplu, ceva mai multe informatii: http://withinwindows.com/within-windows ... works-well

Mesajul de warning care iti apare mie imi suna ca unul generic pentru o problema de driver.

Pentru diferentele intre standarde wireless, si ce recomandari exista pentru fiecare, se gasesc ceva guideline-uri pe internet, gen: http://www.howtogeek.com/177145/wireles ... -and-dlna/. Nici mie nu imi sunt foarte clare.

"Intel Wireless Display 3.5 makes WiDi Miracast-compatible, essentially turning WiDi into another branded Miracast-compatible standard. Intel has basically folded WiDi into Miracast."
Cu alte cuvinte, Miracast-ul e construit tot pe standard-ul WiDi

2
0
UE32F5570 / BD-F5100
Avatar utilizator
roraly
Cunoscător
 
Coeficient: 22 (votes: 34)

Mesaje: 147
Membru din: 17 Dec 2013, 12:57



Înapoi la Seria "F"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor convertor audio toslink la rca.
Inchide