Samsung 32F6100 Review

Prezentări succinte, cu trimitere spre recenziile complete.

Samsung 32F6100 Review

Mesajde sammy » 11 Sep 2013, 10:31

Acest televizor este versiunea 3D fără SMART al seriei F pe care Samsung l-a scos pe piață ca variantă intermediară. Merită să-l cumperi doar dacă diferența dintre F6100 și F6400 rezultă într-un preț promoțional avantajos. Altfel nu, pentru că are câteva lipsuri nu doar pe partea de aplicații, cât și din punct de vedere al conectivității. Din ce văd în specificații (pentru că eu nu cumpăr acest model) îi lipsește conexiunea LAN, necesară nu doar pentru aplicații (pe care nu le are deloc) cât și pentru rularea filmelor de pe servere DLNA. Știu ca termenul de "server DLNA" este cam prea mult pentru unii, dar este o facilitate pe cât de simplă de configurat pe atât de utilă. Am citit părerile câtorva colegi de forum și chiar dacă un HDD extern pe USB este soluția... câteodată ne obișnuim repede cu binele și preferăm să nu tot conectăm/deconectăm HDD-ul la PC/TV și tot așa. Serverul DLNA poate fi și PC-ul, laptopul, telefonul, etc... iar lipsa LAN-ului la acest televizor... este o problemă.

Ca și design... nu sunt multe de zis. Seamănă cu F6400, doar talpa nu este cromată ci neagră... Elemente minore ca diferență.
Samsung 32F6100 Review PretSamsung 32F6100 Review PretSamsung 32F6100 Review PretSamsung 32F6100 Review Pret

Vezi prețul curent pentru 32F6100

Am căutat și pe site-uri de dincolo informații că ar avea LAN:
http://www.homeshop18.com/samsung-32-fu ... 5/cid:3240
http://www.hapcus.com/product/samsung-3 ... im-led-tv/
Wireless Lan Built-in: No
Ethernet (LAN): No

:arrow: Aici însă: https://www.debo.ro/televizor-samsung-l ... ll-hd.html, zice Ethernet: Ethernet (LAN)

Ideea este că dacă are totuși LAN, atunci sigur are și AllShare, deci rulează filme prin DLNA, ceea ce este OK. Că NU este SMART și nu ai deloc SMART-HUB, sunt șanse mari să nici nu ai nevoie și atunci să-ți convină oferta.

Pe de altă parte, dacă cumperi un televizor 3D, ar trebui să ști câteva chestiuni:

Una peste alta, televizorul nu este rău prin prisma calității panelului (am făcut câteva teste de clouding AICI).

Media playerul este ok și el:
Media player-ul prezentat în detaliu.


Ca să ști ce pierzi dacă renunți la SMART, poți consulta ACEST FORUM. Ai să găsești recenzii despre principalele aspecte ale unui TV SMART din seria F. Dacă ajungi la concluzia că nu merită și oricum folosești PC-ul sau tableta... OK.

Ceea ce m-ar face pe mine să renunț complet la SMART-ul Samsung (ca player LAN, filme online și chiar browser) este acest:


Samsung 32F6100 nu este o alegere greșită DACĂ studiez și restul modelelor și constați că nu ai ce pierde de la SMART-ul Samsung.
Vezi prețul curent pentru 32F6100

2
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!


Înapoi la Recenzii - Seria F 2013

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor audio optic la RCA, toslink la jack. Decodor Dolby Digital si DTS.
Inchide