Samsung 22F5400 UE22F5400 / 22F5410 Review Pret Pareri

Prezentări cât mai complete ale unor modele de referinţă: F6400, F5500, F5300 etc. Alege review-ul ignorând diagonala.
Prezentare: TV Samsung 22F5400

Samsung 22F5400 UE22F5400 / 22F5410 Review Pret Pareri

Mesajde sammy » 03 Mai 2013, 21:05

Vă prezint Samsung 22F5400 / 22F5410, pe care l-am achiziționat pentru bucătărie și posibila utilizare ulterioară pe post de monitor.

Design:
UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400UE22F5400

Vezi preţ Samsung 22F5400

- un model reușit, rama având și o bordură transparentă ce-i dă un plus de eleganță,
- suportul arată bine dar nu este practic. Nu asigură nicio foarte bună stabilitate. Ai impresia că TV-ul se poate răsturna în față, destul de ușor.
- telecomanda este similară (aș putea zice chiar identică) cu telecomanda seriei E (EH, ES)

Ce-mi place:
Dotările sunt similare cu F5500. Adică este SMART cu dual-core, FullHD, wireless integrat (desigur și cu suport LAN), player absolut identic. Îl pot compara chiar și cu 32F6400 - Vezi preţ, cel din urmă având în plus telecomandă smart touch (pe care o găsesc foarte utilă).
Deci F5400 și F5410 sunt televizoare cu diagonală 22 inch, cu o destinație precisă: bucătărie sau cameră mică şi cu dotări maximale.

Totuși atenție la specificațiile eronate, afișate pe site-ul Samsung și/sau site-urile comerciale:
- "Tuner digital: DVB-T/C/S2" / "RF In (Satellite Input)" - Nu are tuner S2 (intrare satelit)
- "Intrare PC (D-sub 15 pini): 1" - Nu are intrare VGA (D-SUB), adică să conectați un PC ce nu are decât ieșire analogică. Totuși VGA-ul este o tehnologie demult învechită. HDMI si un eventual adaptor DVI-HDMI este cel mai recomandat.
- "DVI Audio In (Mini Jack)" - Nu are acest input. Practic, dacă aveți nevoie de sunet transferat prin HDMI 1 (DVI), trebuie să setați placa de sunet al laptopului/desktop-ului să transmită sunetul prin cablu HDMI. Nu ar trebui să aveți probleme cu asta.
... nu am observat alte specificații eronate.

Despachetare (și observații):




- suportul nu a fost chiar asa de ușor de montat... Șuruburile nu au intrat prea bine (perpendicular) pe filetele suportului, așa că a trebuit puțină forță de a mișca/indoi cu fracțiuni de milimetru, fiecare șurub fiind strâns cu un anumit efort și șurubelniță potrivită pentru a nu strica capetele șuruburilor.
- alimentatorul/transformatorul nu este încorporat în TV. Este un adaptor extern (ca la un laptop să zicem). Probabil faptul că TV-ul este destul de slim și foarte ușor, nu a cuprins și acest alimentator. Nu este un lucru deranjant, totuși.
- Pe stickerul care arată că face parte din clasa "A" de energie, este specificat un consum de doar 22,5W.
- Ecranul a fost acoperit cu o folie protectoare (aviz celor care doresc să aibă cât mai multe indicii că NU au cumpărat un TV resigilat). Oricine verifică TV-ul de pixeli defecți, va da jos această folie.
- Hai să lămurim și cu conectica prezentă în mod real și nu după specificații eronate: deci avem 2 porturi HDMI (unul cu STB dar nici unul cu ARC), ieșire audio digitală optică pentru a conecta TV-ul la un sistem home cinema sau receiver, ieșire de căști, port RJ-45 (LAN), Component și AV IN, mufă EURO-SCART, ANT-IN pentru antenă sau cablu, mufa unde se conectează alimentarea, Common Interface (CI+), 2 porturi USB 2.0 - ambele de 0.5A, deci nici unul marcat cu 1A și în paranteză să fie menționat "HDD" adică alimentarea unui HDD extern portabil cu alimentare direct din USB. Trebuie să încerc dacă poate furniza suficient curent pentru un WD extern.
- După cum vedeți, suportul de montare pe perete se prinde in partea superioară și este standardul VESA 7,5 cm.
- Exemplarul meu este produs în Ungaria.
- Cod model: UE22F5400AWXXH, model: UE22F5400AW

Ce nu-mi place:
- ecranul diferă față de ce am la 32F6400 și 42F5500. Mai exact este mat și nu glossy. Cu ce afectează asta? Păi se pare că luminozitatea și culorile au de suferit. Cu toate că am setat backlight la maxim, TV-ul este defavorizat in mod clar dacă este plasat undeva mai sus și este privit de jos în sus. Acest "handicap" este în legătură cu următorul inconveninet...
- suportul... cu toate că arată bine, este FIX. Nu suportă nici un fel de tilt, vertical sau orizontal. Deci problema mea este că plasând acest TV în lăcașul mobilei de bucătărie, pe suportul propriu și având o anumită înclinație pe spate (teoretic este proiectat să stea pe masă) nu se vede bine. Pur și simplu imaginea devine denaturată din cauza unghiului din care este privit. Eu am mai avut un monitor Samsung cu tuner, care are printre setări și "Magic Angle" ceea ce schimba imaginea ecranului spre a fi privită de jos în sus, perpendicular sau din picioare, deci era cumva optimizat pentru acest caz. La 22F5400 nu am găsit Magic Angle. Soluția este simplă și poate mai elegantă: Instalarea acestui TV pe un suport de perete ce permite orientarea ecranului în jos...
- prețul este pur și simplu prea mare... Am înțeles că noile dotări ca performanță SMART cu dual core, wireless și toate astea se plătesc, dar acest TV costă aproape cu un SMART de 32 de inch! Pe de altă parte este la o diferență mică și față de un 22F5000 care nu este SMART, nici vorba de procesor așa performant. Apoi... unde mai pui că găsești undeva la 5-6 mil televizoare cu acceași diagonală, pentru bucătărie, de la alți producători, fără SMART, este adevărat, dar poate nu mulți caută un TV așa "deștept". Vor doar un TV acolo, să pună o știre omul până își face micul dejun... Dar alții, sunt sigur ca vor pe un astfel de TV și un vplay.ro, și să aibă și un monitor full hd, iar astea se plătesc ;)

Diferența între 22F5400 și 22F5410 este culoarea ramei. Primul este negru în timp ce 22F5410 este cu ramă albă.

Diferența între F5400 și F4500 este că cel din urmă este doar HD Ready. Am inclus F4500 în acest review pentru că design-ul este identic și este de asemenea și SMART, tot cu procesor dual-core.

Am să completez acest review și cu alte aspecte...


Te intereseaza si aceste subiecte:



/
20
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!




Înapoi la Recenzii amanuntite - Seria F 2013

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor convertor audio toslink la rca.
Inchide