Suport tavan "Home made"

Suport tavan "Home made"

Mesajde danyelsan » 22 Ian 2013, 00:50

Salut ,

In urma cu ceva timp am tot colindat dintr-un magazin in altul sa imi iau un suport de tavan pt un Samsung D550 . Nu am gasit ceea ce vroiam eu (ma interesa un unghi mare pe verticala si am considerat ca preturile erau destul de mari (150 de lei )) asa ca m-am hotarat sa imi fac unul .

Aveam nevoie de suport de tavan pt ca am peretii izolati si vroiam ca sub tv sa pot sta la un birou , de aceea vroiam un unghi mare pe Verticala .

Din pacate nu am avut TV ul cu mine cand am facut suportul , este facut pe ochi si in mare graba . Este versiunea 1 , dupa ce l-am instalat mi am dat seama ca aceea ancora (o sa vedeti mai jos) ar trebui sa fie de fapt 2 ancore din colturile suportului pentru a centra mai bine TV-ul . Cu ceea ce am facut eu , am avut noroc ca am sudat exact pe centru ciocul de pe suport , sta binisor TV-ul insa se poate si mai bine .

Se poate adapta la orice tv .

Am incercat sa fac si o schema dar am impresia ca nu o sa intelegeti mai nimic , din poze se intelege cel mai bine .

Materiale necesare (eu am facut cu ceea ce am gasit pe acasa) :
- o placa de metal de 7x7 am folosit eu , insa puteti adapt cu ceea ce aveti , important este sa sustina intreaga greutate (tv + suport) .
- bara filetata 10 , este posibil sa mearga si de 8 ( eu am folosit 2 bucati , un de 30 cm si un cred de 40 , asta hotarati voi de cat aveti nevoie) .
- 5 piulite pt bara filetata .
- platband nu stiu de cat a fost (vedeti voi in poza) aproximativ 60cm
- o bucata mica de teava (4-5 cm)
- un surub cu piulita de 12 cred
- o bucata de teva rectangulare , aprox 25 de cm
- teava pvc (vreo 2m am folosit eu ,dar am pierdut mult din ea cand am taiat etc) de 25 si niste vopsea
- 4 șaibe de plastic ( un fel de distantiere intre tv si suport , sa nu zgarie tv-ul )
- 4 dibluri cu holsurub de 10 (sa prindem placa metalica in tavan)
- 4 suruburi de 6 sa prindem suportul de tv
- 2 suruburi de 4 cu cap de agatat si 2 piulite pr acestea sau o ancora
- o bucata de tabla usor de modelat (sa facem capacul la placa metalica de pe tavan)
Scule :
- aparat sudura
- flex
- bormasina

Stiu ca nu este cine stie ce si ca puteam bine mersi sa cumpar unul insa mi-au venit dracii si am zis sa imi fac unul .

Poate sunt si altii care ar vrea/vor sa isi faca si le prinde bine ideea mea .


Schema :
Imagine

Poze ( nu intrebati de ce am taiat din unele poze , nu are legatura cu suportul ) :
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

1
0
danyelsan
Informat
 
Coeficient: 10 (votes: 20)

Mesaje: 58
Membru din: 18 Sep 2012, 19:03


Înapoi la Alte discuţii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor convertor video audio SCART la HDMI sau HDMI la SCART.
Inchide