Ce SWITCH HDMI sa cumpar?

Kit-uri tastatura & mouse wireless, ochelari 3D, hard disk-uri externe, suporturi etc.

Ce SWITCH HDMI sa cumpar?

Mesajde sammy » 22 Noi 2018, 10:00

Ce faci cand televizorul tau are 1-2 porturi HDMI si tu vrei sa conectezi un "arsenal" de aparate la televizor? De la playstation, xbox si alte console, receivere hdmi (dolce, digi), si alte aparate...
Ai 2 variante: esti un switch "umanoid" care isi iroseste timpul si "talentul" in a trece cablul hdmi de la un aparat la altul, inghesuindu-se uneori in locuri greu accesibile, bazandu-se pe simtul tactil pentru a localiza mufa potrivita, sau...

Cumperi un switch hdmi cu telecomanda, accesibil la pret si te-ai scos.

Ok, dar ce hdmi swith alegi?
Pana nu am folosit si eu un astfel de switch, nu am dat importanta urmatoarelor specificatii:
- rezolutia si frecventa. Daca ai televizor 4K, nu cumpara un switch care suporta doar 1080p,
- functia de auto-switch, pentru ca atunci cand apare un semnal pe alt port hdmi, sa comute automat. Da, uneori poate fi aiurea, dar de cele mai multe ori este ok,
- telecomanda au toate, dar atentie sa aiba si un prelungitor de semnal IR, pentru ca daca plasezi in spatele televizorului acel switch, sa nu ai surpriza ca telecomanda sa nu "bată" pana la senzorul de pe switch. Un cablu prelungitor care-ti permite sa scoti senzorul mai in "față", este recomandat,
- taste directe de acces la portul hdmi. Nu "sus"/"jos" sau ceva selector meniu pe ecran...
- apoi ar fi bine alimentat din portul USB al televizorului, pentru a nu tine in priza un aparat asa marunt,


Aici poti citi pareri si review despre switch hdmi.

Daca cineva are si alte pareri... multumesc pentru comentarii.
Acest topic este un advertorial.

0
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!


Înapoi la Accesorii hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor convertor video audio SCART la HDMI sau HDMI la SCART.
Inchide