Clone Philips Ambilight :)

Kit-uri tastatura & mouse wireless, ochelari 3D, hard disk-uri externe, suporturi etc.

Clone Philips Ambilight :)

Mesajde zerozoneice » 30 Iun 2015, 20:14

Deschid thread pentru un topic care ma macina de ceva vreme :)
Ati incercat vreunul sa instalati o clona Ambilight pe TV Samsung? De orice fel...

Am un Philips iar Ambilight si calitatea imaginilor sunt geniale, dar in rest software-ul este praf. Meniu, TV Guide, Mediaplayer...praf.
Vorbesc de un 2014 cu Android, vezi Doamne close to top of the line.

Ambilight din pacate patentat de Philips dar exista o gramada (cam prea multe) de clone, mai mult sau mai putin de la DYI stuff la kit-uri PnP.
Toate din cate am citit au problema led-urilor stinse total pe fundal negru, ceea ce la Philips nu se intampla. Ca ambient treaba originala inca este foarte buna. Dar totusi vin din urma cateva clone reusite.

Deci, v-ati jucat, va pasioneaza, va tenteaza? :)
Exemple:
http://lightberry.eu
http://www.instructables.com/id/Build-y ... aspberry-/
https://christianmoser.me/how-to-build- ... -and-xbmc/

PS - poate confirma cineva ca exista aplicatia nativa HBO GO pe seria J 2015 cu Tizen? BTW, este bună această tastatură pentru televizoarele SMART, cu touchpad si receptor USB?

3
0
zerozoneice
Informat

Re: Clone Philips Ambilight :)

Mesajde sammy » 01 Iul 2015, 08:35

Salut!
Nu as fi crezut ca acest "ambilight" sa aiba utilitate practica, ba mai mult "clone" si unii utilizatori care cauta asa ceva! :D

Acu' ca ai deschis acest topic, sunt curios sa vad si eu ce "feeling" iti da ambilight-ul. Probabil trebuie, ca in spatele tv-ului, sa fie un perete alb, perdea... ceva sa favorizeze efectul, luminile alea care imita marginile imaginii de pe ecran.

Sincer, eu mi-am zis ca-i o "gaselnita" de marketing (ca multe altele, sinceri sa fim :D ) Este în regulă prețul acest Samsung?

0
0
sammy
Reviewer

Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesajde zerozoneice » 01 Iul 2015, 18:58

Trebuie sa-l vezi ca sa-ti dai seama cat de demential este. Culoarea peretelui nu conteaza, se calibreaza din meniu nuanta de "alb". Iar perdea, hai sa fim seriosi :)

Este muuult mai odihnitor sa te uiti la TV iar efectele sunt pe masura. Eu tineam de mult o sursa de lumina calda (veioza, etc) in spatele TV-ului, este mult mai bine pentru ochi in special seara. Try it.

Check un demo aici: https://www.youtube.com/watch?v=rFapHGleMUI

Majoritatea demo-urilor contin efecte destul de intense tocmai pentru a evidentia tehnologia, dar in real life (documentare pe DigiLife HD sau NatGeo HD, de exemplu), este cu totul alta experienta.

"Problema" Ambilight este ca este (inca) patent 100% Philips (TP Vision) deci nu are nimeni asa ceva, sau similar. Parerea mea este ca daca licentiaza tehnologia, pot scoate mai mult profit decat din vanzarea de TV-uri :) Preț redus pentru mașină de spălat rufe SAMSUNG, cu tehnologia EcoBubble, slim și clasa de consum energetic A+++.

0
0
zerozoneice
Informat

Mesajde sammy » 02 Iul 2015, 09:00

Asta cu sursa de lumina si eu o folosesc. Nu doar la TV, si cand lucrez la PC...
Asta cu perdeaua, serios vorbesc... :D Eu am in living perdea in spatele mobilierului de TV :lol:

Deci cat de valabila este tehnologia asta daca nu ai perete in spatele tv-ului? Mai pune si ca perdeaua este de culoare caramizie!

M-ar tenta un TV de asta. Diagonala mare... nu-i smart, dar il dotez cu ceva mini-pc android... Apropos, aș vrea un server NAS cât mai ieftin dar cu performanță acceptabilă. Este ok Network Attached Storage Synology, Procesor Marvell Armada 370, 800 MHz, 256 MB DDR3, 1 bay, 10X100X1000 Mbps?

0
0
sammy
Reviewer

Mesajde zerozoneice » 02 Iul 2015, 16:48

Merge si pe perdea, se poate seta culoarea caramizie :)
N-am vazut inca pe nimeni sa tina TV-ul in mijlocul camerei, cu nimic in spate :)

Cel mai bun efect este prins pe suport direct pe perete, in special la ambilight cu 4 laturi.
Merge insa si pe stand... Apropos, aș vrea un server NAS cât mai ieftin dar cu performanță acceptabilă. Este ok Network Attached Storage Synology, Procesor Marvell Armada 370, 800 MHz, 256 MB DDR3, 1 bay, 10X100X1000 Mbps?

0
0
zerozoneice
Informat

Mesajde sammy » 03 Iul 2015, 11:02

Vezi aici ce perdea am :lol:
tv-samsung-32j5600-43j5600-48j5600-review-pret-t2083.html

Am sa "studiez" problema...

0
0
sammy
Reviewer

Mesajde zerozoneice » 03 Iul 2015, 22:54

nu e o problema, e un feature :)
poti confirma prezenta/lipsa HBO GO pe Tizen? Doar ce au bagat si cei de la RDS serviciul...

0
0
zerozoneice
Informat

Mesajde sammy » 23 Iul 2015, 08:40

Da... feature :)

Nu era HBO Go pe Tizen dar voi re-verifica.

0
0
sammy
Reviewer

Înapoi la Accesorii hardware