32ES6100 - Nu se mai conecteaza la retea

Re: 32ES6100 - Nu se mai conecteaza la retea

Mesajde crivoin » 27 Aug 2013, 19:28

sammy scrie:Salut,
55ES8000 are in mod sigur wireless incorporat, deci nu ai nevoie de adaptor pe USB. Routerul ar trebui sa fie ok.
Verifica setarile routerului pentru wireless:
- nu ai zis daca cu alt dispozitiv te poti conecta wireless la router
- ce setari de securitate ai pe wireless (TKIP si alte minuni pe acolo). Ai putea face un test, sa lasi semnalul wireless pe liber, si sa vezi daca tv-ul se conecteaza.
- de fapt cand dai conectare, TV-ul vede semnalul de la router? iti cere cheia de acces?
- routerul are SID-ul public?
- de fapt... wireless-ul este activat? :D

Mai vorbim...

Salut!

Imi cer scuze ca am fost cam saracacios in detalii.

-Da, ma pot conecta cu telefonul mobil, semnalul este insa destul de slabut - 2 linii (in aceeasi camera cu tv-ul). La setarile de securitate mi-am cam prins urechile, am selectat "automat" pentru modul de criptare(celelalte optiuni sunt TKIP si AES).
- Cand dau sa ma conectez imi arata ca incearca sa gaseasca semnalul si se opreste brusc fara nici un fel de notificare.
- Am incercat sa-l las si liber, fara parola, dar fara nici un rezultat. :cry:

Voi incerca sa mai umblu la setarile router-ului atat cat ma pricep si eu :roll: Multumesc pentru sugestii!

0
0
crivoin
Nou pe forum
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2013, 12:30

Re: 32ES6100 - Nu se mai conecteaza la retea

Mesajde sammy » 28 Aug 2013, 23:21

Cel mai probabil semnalul slab este problema. Fa o incercare... mută TV-ul mai aproape de router, sau invers, să vezi care-i treaba. Eventual vezi de un Access Point sau antenă mai puternica în "db".

Sau... adaptoare Power Line. Mi-am cumparat 4 bucăți, să echipez o cladire și urmează zilele astea să le testez și să revin cu o prezentare.

0
0
Avatar utilizator
sammy
Reviewer
 
Coeficient: 571 (votes: 1010)

Mesaje: 3405
Membru din: 09 Sep 2012, 12:26
Localitate: In your TV!

Re: 32ES6100 - Nu se mai conecteaza la retea

Mesajde bento » 03 Sep 2013, 20:30

crivoin scrie:Salutare!

Am prins recent la o promotie un Samsung ue55es8000. L-am conectat la retea prin cablu LAN si netul merge ok pe el, insa cand vreau sa-l conectez prin wifi nu se conecteaza deloc, desi am un router wireless TP-Link model: TL-WR740N. As vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a folosi wifi-ul la tv. Trebuie sa schimb router-ul, sau poate imi trebuie un adaptor wifi conectat la tv? Multumesc anticipat!

incearca cu alt router , pune routerul cat mai aproape de tv…e posibil sa fie modulul wireless de la tv…incearca si garantie la un service samsung…

3
0
bento
Informat
 
Mesaje: 68
Membru din: 18 Feb 2013, 12:36


Anterior

Înapoi la Probleme - Seria E 2012

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Despre noi

Comunitatea detinatorilor de televizoare Samsung.

cron
Adaptor audio optic la RCA, toslink la jack. Decodor Dolby Digital si DTS.
Inchide